Kołyska dla niemowlaka – jak wybrać najlepszą? Dlaczego warto z niej korzystać?

0
3257
kołyska dla niemowlaka - nadobrypoczatek.com.pl

Łóżeczka dziecięce to dość szeroki zasób asortymentu. Czasem jednak warto powrócić nieco do korzeni i zastanowić się nad zakupem kołyski dla niemowlaka zamiast decydować się na łóżeczko.

Czy warto kupić kołyskę zamiast łóżeczka? Jakie są korzyści używania kołyski? Kiedy wymienić kołyskę na łóżeczko?

Czytajcie dalej.

Dlaczego warto zakupić kołyskę?

Kołyska z powodzeniem może stanowić zamiennik łóżeczka. Sprawdzi się ona nawet, jeśli mamy do dyspozycji małą przestrzeń. Na korzyść kołyski przemawia również fakt, że można ją ustawić w dowolnym miejscu, czy to na środku pokoju czy to przy łóżku rodziców.

Gdy niemowlak jest kołysany przez rodziców to wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa. Dzięki rytmicznemu bujaniu czuje się on jak w brzuchu u mamy, co pozwala na skuteczne i szybkie uspokojenie maleństwa.

Nie możemy jednak zapomnieć o pozytywnym wpływie bujania na układ nerwowy dziecka. Również komfort rodzica zwiększy się, gdy będziemy korzystać z kołyski. Zastąpi ona ramiona rodzica i nie będziemy musieli nosić godzinami dziecka na rękach, co byłoby męczące.

kołyska dla niemowlaka - nadobrypoczatek.com.pl
Czym kierować się przy wyborze kołyski dla niemowlaka?

Czy kołysanie dziecka ma wpływ na jego późniejsze życie?

Jak już wspomnieliśmy, bujanie dziecka ma wpływ na jego układ nerwowy. Przez to będzie to również rzutować na dalsze etapy rozwoju niemowlęcia oraz jego, nawet już dorosłe życie.

Niemowlęta, które były kołysane zaczynają szybciej siadać oraz raczkować w porównaniu do rówieśników. Zwiększona jest również ich zdolność koncentracji, dzięki czemu w późniejszym czasie osiągają one lepsze wyniki w nauce.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kołyski dla niemowlaka?

Wybierając kołyskę dla niemowlęcia musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • rozmiar kolebki – obecne na rynku modele zapewniają dość dużą różnorodność w tym zakresie, jednak do najpopularniejszych należą kolebki o wymiarach 40 cm szerokości oraz 90 cm długości, kolebka o takich wymiarach zapewnia dziecku odpowiedni komfort i bezpieczeństwo,
  • materacyk – najlepszy dla dziecka jest materac o średniej twardości, który zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupowi dziecka na całym jego odcinku,
  • bezpieczeństwo kołyski – decydując się na zakup kołyski upewnijmy się, że została ona wykonana z bezpiecznych dla dziecka materiałów, które są jednocześnie solidne, pamiętajmy także, aby wybierać kołyski posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty,
  • dodatkowe funkcje – w zależności od rodzaju wybranej przez nas kołyski będzie ona posiadać różne funkcje dodatkowe, wśród nich możemy znaleźć mechanizm pozwalający na automatyczne bujanie, regulację oparcia czy mechanizm umożliwiający odtwarzanie kołysanek.

Jakie są rodzaje kołysek dla niemowląt?

Możemy spotkać się z takimi rodzajami kołysek jak:

  • kołyski drewniane – mogą one posiadać szczebelki niczym w tradycyjnych, drewnianych łóżeczkach, kołyski tego rodzaju mają zazwyczaj największe wymiary, zdarza się, że są one wyposażone w dodatkowe funkcje, na przykład blokadę bujania, wśród kołysek z drewna możemy spotkać kołyski 3w1, które pełnią rolę kołyski, łóżeczka tradycyjnego oraz łóżeczka dostawnego,
  • kołyski wiklinowe – funkcjonalnością dorównują kołyskom drewnianym, są jednak znacznie od nich lżejsze,
  • kołyski elektryczne – do kołysek elektrycznych zaliczamy urządzenia wielofunkcyjne, które wyposażone są w funkcję automatycznego bujania, wśród nich znaleźć możemy leżaczki – bujaczki,
  • kołyski kombajny – podobnie jak kołyski elektryczne, tak kołyski kombajny również są urządzeniami wielofunkcyjnymi, jednak w tym wypadku bardziej niż słowo urządzenie pasuje mebel wielofunkcyjny, kołyski te są najczęściej wyposażone w funkcję automatycznego bujania czy odtwarzanie kołysanek, niektóre dostępne na rynku modele pozwalają również na sterowanie kołyską przy użyciu pilota.

Jeszcze jednym rodzajem kołysek są tak zwane kosze Mojżesza, które mogą służyć jako nosidełko oraz kołyska.

kołyska dla niemowlaka - nadobrypoczatek.com.pl
Gdzie można kupić kołyskę? Ile za nią zapłacimy?

Wady kołysek niemowlęcych

Niestety, kołyski dla niemowląt dość szybko przestają być przydatne. Ze względu na ich niewielkie wymiary muszą być one wymienione na większe po zaledwie paru miesiącach korzystania.

Jednak nie w każdym przypadku będzie konieczna wymiana kołyski w tak szybkim czasie. Najdłużej będziemy mogli korzystać z kołyski drewnianej, której wymiary często pokrywają się z wymiarami tradycyjnych łóżeczek.

Z kołyski należy przestać korzystać również, gdy dziecko zacznie już siadać, a nie mamy możliwości zmiany wysokości materaca czy blokady bujania.

Zalety kołysek dla niemowląt

Większość kołysek posiada niewielkie rozmiary, co pozwala na zmieszczenie dziecięcej kołyski w niemal każdej przestrzeni. Kołyska zapewnia również wygodę rodzicom, ponieważ nie muszą oni bujać dziecko na rękach co w niektórych przypadkach może trwać godzinami. Kołyski uspokajają dziecko, sprawiają, że sen jest głębszy, a także wspierają rozwój niemowlęcia.

Jaką kołyskę dla niemowlaka wybrać?

Kupując kołyskę należy kierować się także wzrostem niemowlęcia oraz jego wagą. Kołyski mają bowiem nie tylko określone wymiary, ale również granice wagowe. Jeśli dziecko będzie za ciężkie, to korzystanie z wybranej kołyski będzie niebezpieczne.

Opinie

Dla wielu rodziców kołyski są alternatywą dla tradycyjnych łóżeczek. I chociaż większość rodziców jest pozytywnie nastawiona do kołysek i zadowolona, gdy z nich korzystają to mają oni obawy dotyczące odzwyczajenia niemowlęcia od bujania.

W tym miejscu uspokajamy, niemowlęta najczęściej same wyrastają z potrzeby bujania. Dzieje się to mniej więcej w tym samym czasie, co wymiana kołyski na normalne łóżeczko, czyli około 3 – 4 miesiąca życia.

Producenci i ceny

Do producentów kołysek dla niemowląt należą firmy takie jak Aeromoov, Alexis, Alvi, Amazonas, Baby Mix, BabyBjorn, Bellamy, Bright Starts, Caramella, Chicco, Childhome, Coneco, Drewex, Easy Baby, Fisher Price, Geuther, Hauck, Kids Concept, Kinderkraft, Klupś, Koo-di, Lionelo, Milly Mally, Quaranta Settimane, Roba czy Schardt. Ceny kołysek wahają się od około 200 do 2000 złotych i zależą one głównie od ich rodzaju.

Zobaczcie jak w praktyce wypada jedna ze współczesnych kołysek:

Kołyska czy łóżeczko dla niemowlaka? Co wybieracie dla swojego dziecka?

Dajcie znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here