Laktator elektryczny – jaki wybrać? Co ma znaczenie przy wyborze laktatora automatycznego?

0
3517
Laktator elektryczny - nadobrypoczatek.com.pl

Laktatory to akcesoria dla mam karmiących piersią, które pomagają nie tylko w odciąganiu pokarmu, ale również ułatwiają sprawowanie opieki nad dzieckiem i jednoczesne funkcjonowanie. Laktatory automatyczne przydadzą się mamom mającym problemy z laktacją, pragnącym dać odpocząć podrażnionym brodawkom czy aktywnym zawodowo.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wybrać najlepszy laktator elektryczny, poznać jego cenę oraz opinie o tego rodzaju urządzeniach, to czytajcie dalej.

Laktator elektryczny, czyli…

Laktator elektryczny jest urządzeniem, którego rola polega na efektywnym i łatwym odciąganiu pokarmu z piersi. Laktatory tego typu posiadają różne rodzaje zasilania, które rzutują w pośredni sposób na komfort korzystania z urządzenia.

Z czego składa się laktator elektryczny?

Laktator elektryczny zbudowany jest ze specjalnego lejka, który bywa nazywany również kapturkiem ssącym, butelki na pokarm, nakrętki do wymienionej wcześniej butelki oraz modułu, który odpowiada za automatyczne działanie urządzenia.

Z tych wszystkich rzeczy, najwięcej czasu należy poświęcić lejkowi. To od niego zależy komfort korzystania z laktatora automatycznego. Jeśli wybierzemy zbyt duży lejek może on zasysać za mocno pierś i powodować ból.

Za mały kapturek ssący będzie z kolei podrażniał brodawkę. Należy też zainteresować się materiałem lejka i wybrać taki, który dopasuje się do piersi i będzie dla niej delikatny.

Laktator elektryczny - nadobrypoczatek.com.pl
Na co zwracać uwagę przy wyborze laktatora elektrycznego?

Kiedy kupić laktator automatyczny?

Najlepszym czasem na zakup laktatora elektrycznego jest przełom 8 i 9 miesiąca ciąży. To właśnie wtedy piersi przestają się zwiększać i osiągają swój maksymalny rozmiar. Dzieje się to u większości kobiet. Z tego powodu możemy wtedy najtrafniej dobrać wielkość lejka do piersi.

Dobry laktator elektryczny warto jest zakupić wcześniej z jeszcze jednego powodu. Pomoże on nam pobudzić laktację po porodzie, jeśli wystąpią z tym problemy, a lepiej nie powierzać wyboru odpowiedniego laktatora losowej osobie.

Czym kierować się przy wyborze laktatora elektrycznego?

W trakcie wyboru laktatora elektrycznego powinniśmy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • moc laktatora elektrycznego – im większa moc, tym skuteczniejsze odciąganie mleka z piersi,
  • liczba cykli na minutę – zależy od niej komfort w trakcie odciągania mleka, zbyt niska prędkość (poniżej 30 cykli na minutę) może sprawiać ból,
  • liczba faz odciągania – możemy spotkać się z laktatorami elektrycznymi jedno- i dwufazowymi, laktatory dwufazowe naśladują sposób picia mleka przez niemowlę, czyli najpierw stymulują pierś do wypływu pokarmu, a następnie go odciągają,
  • rodzaj zasilania – możemy wybierać między laktatorami automatycznymi zasilanymi sieciowo, akumulatorowo bądź bateryjnie,
  • dodatkowe funkcje i akcesoria – możemy zetknąć się z możliwością regulowania siły oraz prędkości odciągania pokarmu, ilości cykli, zegarem, budzikiem, nakładkami masującymi, wkładkami bądź muszlami laktacyjnymi, sterylizatorami czy butelkami, w których możemy przechować odciągnięte z piersi mleko.

Jakie znaczenie ma ilość cykli na minutę w laktatorze elektrycznym?

Ilość cykli na minutę oznacza liczbę ruchów ssących jakie wytwarza laktator w ciągu jednej minuty. Najlepsze recenzje zbierają laktatory dwufazowe, które naśladują sposób picia pokarmu przez dziecko, a do tego mają możliwość regulowania prędkości ssania.

Ilość cykli zależy nie tylko od naszych wymagań, ale również od tego z jaką częstotliwością zamierzamy korzystać z laktatora automatycznego. W przypadku odciągania mleka wyłącznie od czasu do czasu sprawdzi się prędkość od 30 do 35 cykli. Przy regularnym odciąganiu pokarmu polecane jest od 35 do 60 cykli.

Jak dbać o laktator automatyczny?

Podstawą dla długiego korzystania z laktatora oraz bezpieczeństwa dziecka jest utrzymywanie urządzenia w czystości.

Przed pierwszym skorzystaniem z urządzenia, należy je wyparzyć bądź zdezynfekować w inny, sprecyzowany przez producenta w instrukcji obsługi, sposób. Nie powinno to stanowić problemu. Większość laktatorów można bez trudu rozłożyć na części, a niektóre z nich nawet myć w zmywarce.

Laktatory automatyczne, podobnie jak butelki do karmienia, należy regularnie sterylizować.

Laktator elektryczny - nadobrypoczatek.com.pl
Co o laktatorach elektrycznych sądzą rodzice? Poznaj ich opinie!

Jakie są wady i zalety laktatorów elektrycznych?

Już samo to, że nie musimy używać siły własnych mięśni i wszystko za nas robi automatyczny mechanizm jest dużym i głównym atutem laktatorów elektrycznych. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na laktator podwójny to zaoszczędzimy dzięki takiemu rozwiązaniu sporo czasu.

Ponadto, laktator automatyczny robi coś więcej niż wyłącznie odciąganie mleka. Tego rodzaju urządzenie zapobiega powstawaniu zastojów z mleka, a także umożliwia bezproblemowe pobranie pokarmu w takich sytuacjach jak podrażniona czy wklęsła brodawka sutkowa czy niedokładne opróżnienie piersi przez dziecko.

Gdzie kupić laktator elektryczny?

Najlepsze i najbardziej pewne jakościowo laktatory elektryczne dostaniemy w aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jednak możemy trafić na równie dobre egzemplarze w sklepach medycznych czy z akcesoriami dla niemowląt.

Producenci i ceny

Do producentów laktatorów elektrycznych możemy zaliczyć takie firmy jak Abakus Baby, Ameda, BabyOno, Beurer, Bremed, Canpol Babies, Chicco, Lansinoh, Lionelo, Lovi, Medela, Microlife, Nuk, Philips, Simed, Suavinex, Tommee Tippee, TrueLife, Yoomi czy Zopa. Ceny laktatorów zależą od liczby funkcji czy ilości załączonych akcesoriów i wahają się od około 80 do 980 złotych.

Opinie

Największe pochwały zbierają laktatory bezprzewodowe, które do działania nie wymagają bezpośredniego podłączenia do źródła prądu. Karmiące mamy uważają tego rodzaju urządzenie bezprzewodowe za bezpieczniejsze.

Z kolei, gdy mowa o rodzaju laktatorów automatycznych, to największą popularnością cieszą się laktatory dwufazowe, dzięki którym możemy odsysać mleko z dwóch piersi jednocześnie.

Co sądzicie o laktatorach elektrycznych? Jaki laktator elektryczny uważacie za najlepszy?

Dajcie znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here