Pieluszki tetrowe – jak wybrać odpowiednie dla naszego dziecka?

0
3785
pieluszki tetrowe - nadobrypoczatek.com.pl

Kompletując wyprawkę nie możemy zapomnieć o pieluszkach. Na jakie dokładnie się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas, jednak zawsze warto pod ręką mieć chociaż parę sztuk pieluszek tetrowych, które mają znacznie więcej zastosować niż pełnienie roli jedynie pieluchy.

Z czego powstaje tetra? Jak wybrać najlepsze pieluszki tetrowe i czym kierować się przy ich zakupie? Ile pieluch tetrowych kupić na dobry początek?

Czytajcie dalej.

Z czego zrobione są pieluszki tetrowe?

Pieluchy tetrowe to pieluchy wielorazowe wykonane z materiału. Konkretniej, chodzi tu o bawełnę. Tkanina bawełniana jest naturalna, chłonna, dopuszczająca powietrze do skóry dziecka oraz niezwykle delikatna i nie powodująca podrażnień.

Na rynku dostępne są pieluchy tetrowe w różnych wzorach, kolorach czy rozmiarach.

Zastosowania pieluch z tetry

Chociaż przyjęło się, że mówimy wyłącznie o pieluchach tetrowych to zastosowanie tego kwadratowego bądź prostokątnego skrawka bawełny jest znacznie szersze. Pieluszki tetrowe możemy stosować także jako podkłady pod główkę w trakcie ulewania czy jako przewijak.

Pieluszki tetrowe będą również dobrym zamiennikiem kocyków w trakcie upalnego lata czy dziecięcej maskotki, którą można bez trudu zabrać wszędzie ze sobą. W czasie wizyty u lekarza pieluszkę tę możemy podłożyć pod dziecko. Wykonana z chłonnej tetry pielucha odnajdzie się też w roli ręcznika, którym możemy w dowolnym momencie wytrzeć twarz czy rączki dziecka i, który nie zajmuje wiele miejsca w torbie.

pieluszki tetrowe - nadobrypoczatek.com.pl
Jak wybrać najlepsze pieluszki tetrowe?

Czym kierować się przy zakupie pieluch tetrowych?

Wiele osób woli kupować pieluchy tetrowe w sklepach stacjonarnych, ponieważ mogą zobaczyć je na żywo i ocenić grubość materiału. Jednak nawet zakupy w Internecie nie będą stanowić problemu jeśli będziemy zwracać uwagę na dwie kwestie, czyli rozmiar oraz gramaturę pieluch tetrowych.

Gramatura jest oznaczeniem używanym do wyrażenia masy jednego metra kwadratowego tkaniny w gramach. Im większa masa materiału, tym większa jest jego gęstość, grubość oraz wytrzymałość i chłonność. W przypadku regularnego korzystania z pieluch tetrowych warto zaopatrzyć się w te o gramaturze przekraczającej 120 gram na metr kwadratowy.

Z kolei rozmiar na największe znaczenie w przypadku składania pieluchy oraz jej zakładania na dziecko. Chociaż najpopularniejsze są pieluchy kwadratowe o wymiarach 80 cm x 80 cm, to spotkać można także pieluszki o wymiarach 60 cm x 80 cm czy 70 cm x 80 cm.

Ile sztuk pieluszek z tetry kupić na początek?

Niestety ciężko jest przewidzieć ile dokładnie pieluszek materiałowych będzie nam potrzebne. Zależy to nie tylko od tego jak często zamierzamy zakładać dziecku pieluchy tetrowe zamiast jednorazowych, ale także od częstotliwości koniecznych przewijań czy tego jak często ulewa się niemowlęciu.

W przypadku, gdy zamierzamy używać pieluszek tetrowych okazjonalnie lub korzystać z nich jako kocyka czy delikatnego ręczniczka powinniśmy zaopatrzyć się w pieluszki tetrowe w ilości od 5 do 20 sztuk.

Jeśli pieluchy tetrowe mają całkowicie wyeliminować korzystanie z pieluszek jednorazowych, a pranie zamierzamy robić co drugi dzień to musimy zakupić około 30 -40 sztuk pieluch z tetry.

W jaki sposób prać pieluszki tetrowe?

Po przebraniu niemowlęcia pieluszkę tetrową należy opłukać. Jeśli dziecko zrobiło kupę, to przed wypłukaniem pieluszki jej zawartość wyrzucamy do toalety. W celu pozbycia się wszelkich bakterii pieluchy powinno prać się w 90 stopniach Celsjusza z użyciem proszku bądź płynu do prania niemowlęcych ubranek.

Istnieje jednak możliwość, aby pieluchy te prać już w około 40 stopniach Celsjusza. Ma to miejsce wtedy, gdy korzystamy ze specjalnych proszków odkażających lub płynów antybakteryjnych do prania.

Pod żadnym pozorem ubranek dziecięcych nie należy prać przy użyciu mydeł, wybielaczy czy płynów do zmiękczania tkanin. Nie tylko zmniejszą one chłonność pieluchy, ale mogą również powodować podrażnienia skóry.

Jak suszyć pieluchy tetrowe?

Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy pieluszki tetrowe schną naturalnie i proces ten nie jest przyspieszany w żaden sztuczny sposób. Szczególnie unikajmy korzystania z suszarek automatycznych, które suszą dość intensywnie i mogą w ten sposób zniszczyć materiał.

Jeśli mamy taką możliwość to warto rozwiesić pieluchy tetrowe do schnięcia w słoneczną pogodę, ponieważ promienie słoneczne rozjaśnią materiał i zmniejszą widoczność istniejących plam.

pieluszki tetrowe - nadobrypoczatek.com.pl
Gdzie możemy kupić i ile kosztują pieluszki z tetry?

Wady i zalety pieluszek z tetry

Zdarza się, że pieluszki tetrowe należy zmieniać częściej niż pieluchy jednorazowe. Wynika to z różnej grubości pieluch i zastosowania zbyt cienkiej pieluszki do potrzeb dziecka. Pieluchy te musimy także płukać po zdjęciu z dziecka oraz prać. Również spacery z niemowlakiem używającym tetry mogą być nieco problematyczne, ponieważ zawsze musimy pamiętać o zabraniu ze sobą woreczka do zapakowania pieluchy.

Jednak pieluszki tetrowe posiadają też wiele zalet. Korzystanie z tego rodzaju pieluszek jest tańsze od używania pieluch jednorazowych. Tetra nie podrażnia delikatnej dziecięcej skóry, a także przepuszcza powietrze. Dzięki temu nie powoduje ona odparzeń. Dodatkowo, dzieci używające pieluch tetrowych szybciej przywykną do korzystania z nocnika.

Opinie rodziców o pieluchach tetrowych

Decyzja o wyborze pieluch z tetry zapada zazwyczaj pod wpływem kilku czynników. Czasem jest to chęć zaoszczędzenia pieniędzy, a czasem dbanie o środowisko i ograniczanie ilości odpadów. Zdarza się również, że używanie pieluch tetrowych wynika z konieczności, ponieważ dziecko ma podrażnioną skórę.

Jeśli rozpoczęcie korzystania z pieluszek tetrowych wynika, z któregoś z powyższych powodów to z pewnością będziecie z nich zadowoleni. Wy oraz Wasze dziecko.

Producenci i ceny

Pieluszki tetrowe produkują firmy takie jak Akuku, Alvi, Baby Mix, Baby Matex, Childhome, Colorstories, Ega, Kikko, Lullalove, Maylily, Poofi, Sensillo, Texpol oraz Weber. Koszt pieluszki tetrowej zależy od jej wymiarów, gramatury oraz nadrukowanych wzorów. Cena pojedynczej sztuki pieluchy z tetry wynosi od 2 do około 10 złotych.

Przeróżne sposoby zakładania pieluch tetrowych na niemowlę możecie zobaczyć w filmiku poniżej:

Czy tetra jest u Was głównym sposobem pieluchowania, czy występuje jedynie gościnnie?

Dajcie znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here