Wyprawka dla noworodka – co będzie nam potrzebne?

0
1280
wyprawka dla noworodka - nadobrypoczatek.com.pl

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to obowiązkowa część, której nie można pominąć, chociaż czasami, ze względu na ilość rzeczy i chaos w trakcie wybierania ich, chciałoby się to zrobić.

Jeśli chcecie uniknąć mętliku w głowie dotyczącego kompletowania wyprawki i dowiedzieć się jakie dokładnie rzeczy powinny znaleźć się w wyprawce dla noworodka, to czytajcie dalej.

Jakie akcesoria do karmienia będą nam potrzebne?

Od tego jakie dokładnie akcesoria do karmienia noworodka będą nam potrzebne zależy sposób w jaki będzie ono karmione. Niestety, nie wszystko można bezbłędnie przewidzieć i możliwe, że nawet, gdy planowane było karmienie dziecka piersią to konieczne może okazać się wprowadzenie butelki. Sytuacja taka może mieć miejsce chociażby ze względu na niewystarczającą ilość pokarmu.

Skoro już wiadomo, że dobór akcesoriów zależy w dużej części od sposobu karmienia to czas najwyższy przejść do konkretów, czyli tego co będzie nam potrzebne.

Jeśli dziecko karmione będzie piersią to warto zaopatrzyć się w specjalną odzież mającą ułatwić nam karmienie, również w miejscach publicznych. Do najczęściej polecanych należą biustonosze z odpinanymi bądź odsuwanymi miseczkami, a także bluzki kopertowe, które pozwalają na szybkie i łatwe odsłonięcie piersi do karmienia.

Z kolei w przypadku karmienia butelką, oprócz owej butelki przydać się mogą rzeczy takie jak smoczek, sterylizator czy podgrzewacz do butelek.

Niezależnie od sposobu karmienia dobrym wyborem może okazać się poduszka do karmienia, która zapewni komfort zarówno mamie, jak i maluszkowi. Pomocą służą również laktatory umożliwiające odciągnięcie pokarmu do butelki.

wyprawka dla noworodka - nadobrypoczatek.com.pl
Jaki rozmiar ubranek jest odpowiedni dla noworodka?

O jakich rzeczach do higieny noworodka musimy pamiętać?

Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na korzystanie wyłącznie z pieluszek wielorazowych lub jednorazowych to nie zawadzi na zakupić kilka sztuk pieluch z tego drugiego rodzaju.

W przypadku, gdy za podstawę pieluchowania służą nam pieluszki tetrowe, bambusowe, flanelowe czy muślinowe zakup kilku sztuk pieluszek jednorazowych ułatwi nam spacery czy dłuższe wyjazdy, ponieważ nie będziemy musieli zabierać ze sobą brudnych pieluch bądź szukać pralni, aby wyprać pieluchy wielokrotnego użytku. W takiej sytuacji musimy zakupić około 40 pieluszek wielorazowych na początek.

Z kolei w przypadku korzystania głównie tak zwanych pampersów, pieluchy materiałowe przydadzą się jako podkład do przewijania, ściereczka czy delikatny dla skóry noworodka ręczniczek. Tutaj możemy zakupić zaledwie około 10 pieluszek wielorazowych.

Jednak kwestia higieny nie ogranicza się wyłącznie do pieluch.

Do należytej opieki i pielęgnacji noworodka potrzebować będziemy również:

  • płynu lub olejku do kąpieli,
  • kremu nawilżającego,
  • pudru dla niemowląt,
  • nożyczek do paznokci,
  • szczotki z delikatnego i miękkiego włosia,
  • chusteczek nawilżających,
  • soli fizjologicznej,
  • gruszki,
  • wanienki lub wiaderka do kąpieli.

Oprócz tego, niektóre osoby mogą pokusić się o zakup termometru do kontrolowania temperatury wody, chociaż musimy przyznać, że niektóre wanienki są w niego wyposażone.

Gdy wybieramy kosmetyki dla noworodków oraz niemowląt musimy upewnić się, że wybrane przez nas produkty można używać od pierwszych dni życia dziecka. Sprawdźmy również posiadane przez kosmetyki atesty czy certyfikaty, a także wybierajmy kosmetyki możliwie bezzapachowe. Pośród atestów mile widzianych na kosmetykach znajdują się między innymi, atesty instytucji takich jak Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka czy Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Jakie ubranka przydadzą się noworodkowi?

Wszyscy potrzebują ubrań. Noworodki w tej kwestii nie stanowią wyjątku. Jednak lepiej nie decydujmy się na zbyt duże zakupy w tej kwestii, ponieważ tempo rośnięcia dzieci jest szybkie. Kupując ubranka dziecięce decydujmy się na te w rozmiarach 56 oraz 62, ponieważ są to rozmiary skierowane do noworodków.

Chociaż na wstępie zwróciliśmy uwagę, aby nie kupować zbyt dużej ilości ubranek dziecięcych to nie należy popadać także w skrajny minimalizm. Najlepiej wyposażyć noworodka w kilka sztuk body, pajacyków czy śpioszków. Jednak dokładna ich ilość może zależeć także od dziecka i jego skłonności do ulewania czy przemaczania pieluszki.

Istotna przy wyborze ubranek jest również pora roku. W sytuacji, gdy dziecko przyszło na świat wiosną, jesienią czy zimą warto byłoby zaopatrzyć noworodka w stosowne do pogody czapeczki, rękawiczki, kurtki czy kombinezony.

wyprawka dla noworodka - nadobrypoczatek.com.pl
Pieluchy, łóżeczko, wanienka – co jeszcze powinno znajdować się w wyprawce dla noworodka?

Jak wyposażyć dziecięcy pokój?

Wyprawka dla noworodka to nie tylko pieluchy czy rzeczy do pielęgnacji, ale również odpowiednie przygotowanie pokoju na przybycie nowego członka rodziny. Aby tego dokonać będziemy potrzebować wygodnego i bezpiecznego łóżeczka. To na jaki jego rodzaj się zdecydujemy zależy od nas i wielkości naszego mieszkania oraz ilości miejsca jaką mamy do dyspozycji dla dziecka.

Wiele do odegrania w kwestii komfortu ma również dziecięca pościel. Dla noworodków oraz niemowląt nie potrzebujemy poduszek. Jednak jeśli zakupiliśmy łóżeczko z drewnianymi szczebelkami to dobrze byłoby dokupić do tego osłonkę na łóżeczko. Do zakupu obowiązkowego należy kołderka bądź rożek dla noworodka.

Jednak należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. O niani elektronicznej, która umożliwi nam czuwanie nad dzieckiem, gdy będziemy w innym pomieszczeniu. Do niań elektronicznych godnych uwagi należą głównie te z funkcją monitorowania oddechu, ponieważ stanowią one dodatkową ochronę przed wystąpieniem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Jakie rzeczy przygotować na spacer z noworodkiem?

Spacery z dzieckiem powinniśmy odbywać jeszcze na etapie, gdy dziecko jest noworodkiem. Jednak należy zachować z tym ostrożność i unikać wypadów do miejsc tłocznych, nie tylko ze względu na hałas, ale również na obecne tam bakterie. Pierwszy krótki spacer noworodek odbywa już przecież w trakcie powrotu ze szpitala do domu.

Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni dla dziecka oraz dla nas samych wózek. Do najczęstszych wyborów rodziców należą wózki wielofunkcyjne, ponieważ rodzice nie muszą wtedy dokonywać oddzielnego zakupu spacerówki, wózka głębokiego czy nosidełka.

Kiedy skompletować wyprawkę dla noworodka?

Jeśli chodzi o ramy czasowe to najlepszym momentem na robienie zakupów dla dziecka jest przełom drugiego i trzeciego trymestru. Jednak dotyczy to wyłącznie rzeczy dla noworodka. Z zakupem biustonoszy do karmienia lepiej wstrzymać się do końca 8 miesiąca ciąży, gdy w większości przypadków piersi przestają już rosnąć.

Innym wskaźnikiem momentu skompletowania wyprawki może być określenie płci dziecka. W sklepach trudno czasem dostać rzeczy dla noworodków i niemowląt w neutralnych kolorach, a gdy znamy już płeć możemy bez obaw zdecydować się także na tradycyjną kolorystykę.

Więcej o rzeczach, które powinny znaleźć się w wyprawce możecie posłuchać w poniższym filmiku:

Jakie rzeczy Waszym zdaniem są konieczne do kupienia w trakcie kompletowania wyprawki dla noworodka?

Dajcie znać w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here